Pamiętaj o rozliczeniu się z fiskusem

 

Zbliża się termin rozliczenia z urzędem skarbowym. Przypominamy, że mamy na to czas do końca kwietnia. Jak wypełnić zeznanie podatkowe bez nerwów i złożyć je w urzędzie bez kolejek?

Formularze można dostarczyć do urzędu osobiście, wysłać pocztą lub przesłać drogą elektroniczną. Urzędnicy zachęcają do skorzystania z trzeciego sposobu. Statystyki pokazują, że coraz więcej podatników rozlicza się, wysyłając zeznanie podatkowe za pośrednictwem Internetu. Z tej możliwości w ubiegłym roku w powiecie strzelińskim skorzystało 46% podatników, zaś w tym roku odnotowujemy kilkuprocentowy wzrost zeznań składanych elektronicznie. Ten sposób niesie sporo korzyści. – Dzięki rozliczeniu elektronicznemu unikniemy wszelkich błędów rachunkowych i formalnych, gdyż program po wprowadzeniu danych wykonuje obliczenia automatycznie – zaczyna kierownik Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających Urzędu Skarbowego w Strzelinie Grzegorz Maćkała. – Szczególnie łatwo o błąd wypełniając tegoroczne zeznanie podatkowe, ponieważ zmodyfikowano obliczanie kwoty zmniejszającej podatek, który jest teraz uzależniona od uzyskanego dochodu – dodaje. Wymierną korzyścią wysyłki elektronicznej deklaracji PIT jest również zaoszczędzony czas, gdyż unikamy kolejek w urzędzie. Szybka obsługa dokumentów elektronicznych powoduje, iż wcześniej urząd zwraca kwotę nadpłaty z zeznań składanych tym sposobem.

Rozliczając się elektronicznie podatnicy mogą skorzystać z trzech metod. Są to e-Deklaracje, PFR (usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego) oraz PIT-WZ (wniosek o sporządzenie zeznania). Wszystkie metody i ich opisy znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów. Bezpośredni adres: www.szybkipit.pl.

Dla lepszego zobrazowania przedstawiamy czytelnikom jeden ze sposobów rozliczenia elektronicznego (e-Deklaracje). Wchodząc na stronę www.szybkipit.pl należy wybrać e-Deklaracje, a następnie pobrać aplikację umożliwiającą wypełnienie formularza rozliczeniowego. Po jego zainstalowaniu trzeba wpisać swoje dane (imię i nazwisko), aby założyć profil. W kolejnym kroku wybieramy pole „katalog formularzy”. Po lewej stronie ekranu wyświetli nam się spis wszystkich rodzajów PIT. Wybieramy ten, którego dotyczy nasze rozliczenie i klikamy „otwórz” (najpopularniejsze to zeznanie PIT-37 a inne to PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39). W dalszej części na ekranie wyświetla nam się zeznanie podatkowe, które należy uzupełnić, wypełniając wszystkie niezbędne pola (m.in. imię, nazwisko, adres zamieszkania, przychód, składki ZUS itp.). W kolejnym kroku naciskamy ikonę „dalej” i przechodzimy do wysyłki formularza. – Zeznanie można autoryzować poprzez prawidłowe wpisanie pięciu elementów: imię, nazwisko, datę urodzenia, identyfikator podatkowy (w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest to PESEL) oraz przychód z poprzedniego roku – tłumaczy Grzegorz Maćkała. – Wprowadzenie tych danych jest traktowane jak podpis – dodaje. Po wysłaniu formularza można wydrukować urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO).

Jakub Olejnik

Facebook Comments Box
Facebook