Tworzone z pasją

Bombki szydełkowe, aniołki, dzwoneczki, stroiki, a także bardziej nietypowe ozdoby świąteczne oferuje Ewa Chamuczyńska, która zajmuje się rękodziełem. Kobieta tworzy także wiele innych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych jak dżinsowe torby, maskotki na szydełku czy zabawki edukacyjne

Rękodzieło artystyczne cieszy się coraz większą popularnością. Osoby z talentem manualnym często zajmują się tym dodatkowo, a swoje produkty sprzedają m.in. przez Internet. Własnoręczne wyroby są oryginalne, unikatowe i coraz częściej goszczą w naszych domach. Spore zainteresowanie produktami handmade widoczne jest przed świętami. Dekoracje bożonarodzeniowe z naturalnych materiałów są modne i chętnie wybierane do ozdabiania wnętrz mieszkań. Odwiedziliśmy jedną z osób, która zajmuje się rękodziełem. Ewa Chamuczyńska ze Strzelina pasjonuje się tym od wielu lat. – Pierwszy sweter zrobiłam na drutach z pomocą mamy, gdy miałam 12 lat. Później sama zaczęłam robić. Dziergałam sweterki, czapki, szydełkowałam, szyłam żakiety, sukienki, głównie rzeczy codziennego użytku. Czasem wyhaftowałam obrus, czy wydziergałam szydełkową firanę. Robiłam to jednak z zupełnie innego powodu niż dzisiaj – potrafiłam, mogłam zaoszczędzić i mieć coś, czego w sklepie nie kupię – zaczyna Ewa Chamuczyńska. Zmieniło się to dwa lata temu, gdy kobieta dostała na urodziny zestaw do decoupage. – Na początku nie wiedziałam co to jest za technika. Poczytałam trochę w Internecie na ten temat, pooglądałam filmiki instruktażowe i zaczęłam sama robić – wyjaśnia. Pierwszymi pracami kobiety były ozdabiane skrzyneczki i pudełka. Później przyszedł czas na koszyczek i stroik wielkanocny. W międzyczasie pojawiły się inne pomysły na wykonanie przedmiotów różnymi technikami. Bardzo oryginalne są dżinsowe dywany, fartuszki, torby, plecaki. – Coś, co dla innych wydaje się bezwartościowe, dla mnie jest cennym surowcem. Uwielbiam przerabiać, a jeans jest naprawdę wdzięczną materią do kreatywnego recyklingu, łączącego w sobie opłacalność i korzyści dla środowiska. Nie wyrzucam starych jeansów, a daje im drugie życie – przekonuje Ewa Chamuczyńska. Do pracy kobieta wykorzystuje różne materiały. – Moje „przydasie” to tkaniny, włóczki, nici, wstążki, sznurki, kordonki, farby, kleje, lakiery, takery, zamki itp. Wszystko co może kiedyś przyda się, co odkładam i może wykorzystam przy tworzeniu kolejnych prac – tłumaczy.

Rękodzielniczych produktów pani Ewa ma bardzo dużo. Tworzy przedmioty dekoracyjne i użytkowe m.in. maskotki na szydełku, zabawki edukacyjne (np. szydełkowe jedzenie), czapki na drutach, torby sznurkowe, pufy sako (worki wypełnione granulatem styropianowym) czy maseczki. Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się dziewczyny w obręczach. Wykonane na szydełku bardzo ładnie prezentują się np. wisząc na oknach. Przy niektórych pracach rękodzielniczych pomaga mąż Janusz. Kobieta wcześniej wystawiała swoje produkty m.in. podczas Strzelińskich Targów Zdrowej Żywności i Rękodzieła, które odbywały się regularnie przed pandemią koronawirusa. Obecnie prowadzi sprzedaż przez Internet. W ofercie nie brakuje także ozdób świątecznych, a wśród nich można znaleźć m.in. bombki szydełkowe, aniołki, dzwoneczki, stroiki. Ceny produktów wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Oprócz standardowych dekoracji są także bardziej oryginalne. – Lubię wyzwania i tworzenie rzeczy niespotykanych, dlatego z wykorzystaniem tektury, kordonka i juty zrobiłam np. stroik bożonarodzeniowy – dziewczynę z reniferem. Posiadam także bombki na szydełku z podobiznami Stańczyka, Pierrota, damy czy dżentelmena oraz zawieszki na choinkę w kształcie dziewczyny – przyznaje. Ciekawym pomysłem jest również bombka ze zdjęciem w środku. – Zrobiłam dla siebie 22 bombki z podobiznami moich bliskich. Bardzo ładnie prezentują się na choince. Wykonuje je także na zamówienie. Wystarczy przesłać do mnie zdjęcie, które chce się umieścić w bombce, a ja zajmuje się już resztą – przekonuje. Produkty wykonywane przez panią Ewę można zobaczyć na jej profilu facebookowym. Zachęcamy również do odwiedzania prowadzonego przez panią Ewę bloga (www.rekodzielaemerytki.art.blog), na którym opisuje swoją pasję.

Jakub Olejnik

Facebook Comments Box
Facebook