Ponad 600 narodzin …

Przyjrzeliśmy się statystykom dotyczącym urodzeń, zawieranych związków małżeńskich i rozwodów w ubiegłym roku. Dowiedzieliśmy się także, jakie imiona „królowały” wśród dziewczynek i chłopców…

Tradycyjnie na początku roku zajrzeliśmy do statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Strzelinie oraz Wydziału Spraw Obywatelskich i Obsługi Mieszkańców w strzelińskim magistracie. Z danych przedstawionych przez USC wynika, że w 2020 r. w Strzelińskim Centrum Medycznym urodziło się 624 dzieci (w tym 292 dziewczynek i 332 chłopców). Trzeba zaznaczyć, że dane dotyczą urodzeń do końca października, ponieważ strzeliński szpital po przekształceniu w placówkę covidową musiał zamknąć działalność oddziału ginekologiczno-położniczego. Mimo to liczba urodzeń jest większa niż w poprzednich latach. Oddział cieszył się bowiem dobrą renomą, a w strzelińskim szpitalu chętnie rodziły kobiety nie tylko z naszego powiatu. Dla porównania w 2019 r. w SCM urodziło się 596 dzieci, zaś w 2018 r. – 364.  – Pacjentki bardzo chwaliły personel medyczny na oddziale – zaczyna kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Strzelinie Narcyza Rataj. – Do strzelińskiego szpitala przyjeżdżały kobiety z odległych miejscowości np. Brzegu Dolnego, Opola, Świdnicy czy Długołęki. To świadczy o dobrej opiece okołoporodowej. Bardzo żałujemy, że oddział został zamknięty, gdyż sporo matek deklarowało wybranie naszego szpitala ponownie przy kolejnym porodzie – dodaje. Należy podkreślić, że przedstawione dane dotyczące urodzeń w strzelińskim szpitalu nie są równoznaczne z przyrostem mieszkańców naszej gminy. Jak bowiem zaznaczono, w placówce rodziły kobiety z różnych gmin. O to, ilu mieszkańców gminy Strzelin przybyło w ubiegłym roku zapytaliśmy w Wydziale Spraw Obywatelskich i Obsługi Mieszkańców. Okazuje się, że w 2020 r. narodziło się 177 mieszkańców gminy Strzelin. W wydziale dowiedzieliśmy się także jak przedstawia się stan ludności naszej gminy. Na koniec 2020 r. w mieście zameldowanych było 11 748 osób, zaś w sołectwach 9353.  Łącznie gminę Strzelin zamieszkuje więc 21 101 osób.

Z danych USC można dowiedzieć się również, jakie były najpopularniejsze imiona nadawane urodzonym dzieciom w strzelińskim szpitalu. Wśród dziewczynek „królowały” – Julia, Hanna, Laura, Lena, Zofia, Pola, Lilianna, Natalia, Kaja, Maja, Klara, Marcelina, Emilia, Wiktoria, Zuzanna. Najpopularniejsze wśród chłopców były natomiast imiona: Antoni, Aleksander, Mikołaj, Franciszek, Jan, Szymon, Jakub i Tymon. Niektórzy rodzice wybierali imiona oryginalne. W strzelińskim szpitalu na świat przyszli m.in. Dobromiła, Lea, Inna, Gaja, Ruta, Józefina, Mia, Tola, a także Liam, Colin, Herbert, Gniewomir, Jaromir, Kilian, Zbyszko.

Działalność Urzędu Stanu Cywilnego wiąże się także z zawieraniem związków małżeńskich. W  ubiegłym roku przysięgę małżeńską złożyły 103 pary, z tego 52 zdecydowały się na ślub cywilny, zaś 51 na wyznaniowy. Względem 2019 r. roku liczba zawieranych związków spadła, gdyż wówczas udzielono 130 ślubów. – Jest to związane przede wszystkim z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju. Część par odłożyło w czasie zawarcie związków małżeńskich – podkreśla Narcyza Rataj. Nieco spadła natomiast liczba rozwodów. W ubiegłym roku rozstały się 43 pary, w 2019 r. było ich 57.

W statystykach Wydziału Spraw Obywatelskich i Obsługi Mieszkańców odnaleźć można także smutne informacje dotyczące zgonów. W ubiegłym roku zmarło 291 mieszkańców gminy Strzelin.

Jakub Olejnik

Facebook Comments Box
Facebook