Zapłacimy więcej

Gmina Strzelin jest obecnie w trakcie procedury przetargowej na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców. I choć jeszcze nie wybrano wykonawcy to już jest pewne, że wzrosną koszty gminnego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów.

Warto podkreślić, że przetarg odbywa się na nieco innych zasadach. Ta najważniejsza zmiana wynika z usunięcia z ustawy możliwości wyceny tej usługi w formie ryczałtu. Obecnie firmy startujące w przetargu szacują swoje koszty na podstawie cen za tonę najważniejszych strumieni odpadów. Jest to finalnie bardziej czytelne, ale przy stale rosnącej ilości odpadów jest również mniej korzystne dla samorządów. Obecnie gmina nie ma już możliwości zawarcia bezpośrednich umów z wybraną instalacją komunalną, gdyż zlikwidowano regiony odpadowe przypisujące samorządy do konkretnych miejsc zagospodarowania. Przypomnijmy, że dla gminy Strzelin był to dotychczas obiekt prowadzony przez Zakład Gospodarki Odpadami Gać Sp. z o.o koło Oławy. Z tego względu, po zmianie przepisów, podmioty startujące w przetargu jako miejsce zagospodarowania niektórych frakcji odpadów wskazały instalacje w innej części Polski.

Dlaczego będzie drożej?

Obecnie przygotowywana zmiana gminnych stawek jest wymuszona radykalnymi podwyżkami w instalacjach zagospodarowania odpadów, wprowadzonymi od 1 stycznia 2021 roku. Podwyżki oczywiście muszą odbić się także na cenach, które gmina uzyska w wyniku przetargu na dalszą całościową obsługę systemu odpadowego. Ponadto rosną także koszty ponoszone przez firmy transportujące. Są to niezależne od samorządów kwestie związane z płacami, materiałami eksploatacyjnymi do pojazdów, paliwami czy elementami obsługi systemu (np. ceny pojemników, worków itp.). Warto podkreślić, że od połowy ubiegłego roku na gminnym PSZOK-u, z którego bardzo chętnie korzysta rosnąca liczba naszych mieszkańców, zbierane są kolejne frakcje odpadów. Dla części z tych frakcji należało z mocy usta-wy znieść obowiązujące dawniej limity ilościowe, a to oczywiście przekłada się na wyższe koszty funkcjonowania całego systemu. Najważniejszą instalacją komunalną zagospodarowującą główny strumień odpadów z terenu gminy Strzelin jest Zakład Gospodarki Odpadami Gać Sp. z o.o. Przedstawiony przez tą firmę, w oparciu o nowy cennik, szacunkowy poziom kosztów usługi dla odpadów z gminy Strzelin wskazuje na ich średni wzrost od stycznia 2021 r. o co najmniej 22%. Mimo tak znaczących podwyżek jest to i tak najtańsza z instalacji położonych stosunkowo blisko Strzelina. Jednocześnie najkorzystniejsza oferta przetargowa na obsługę systemu od 1 lipca, porównując drugie półrocze 2021 r. do drugiego półrocza 2020 r. (od kiedy obowiązują nowe zasady w gospodarce odpadami komunalnymi) wykazuje wzrost kosztów aż o 35%, w tym ich zagospodarowania.

System musi się bilansować

Oszacowana na podstawie tych dwóch składowych wartość wydatków w całym 2021 r. przewyższa znacznie aktualne dochody systemu. Brakującą kwotę – zgodnie z ustawowym obowiązkiem samofinansowania się systemu – należy niezwłocznie uzupełnić. Każdy miesiąc zwłoki to w konsekwencji konieczność większego wzrostu jednostkowej stawki opłat. Sukcesywnie powiększa się bowiem deficyt w systemie i jednocześnie skraca czas na jego spłatę i likwidację. Przedstawiona Radzie Miejskiej Strzelina propozycja zmiany stawki opłat za odpady o 3 zł na mieszkańca to tzw. niezbędne minimum. Przy sprzyjających okolicznościach, w tym dalszej redukcji odpadów zmieszanych na rzecz tych zbieranych selektywnie zmiana daje teoretyczne szanse na zbilansowanie systemu na koniec roku. Warto przy okazji wyjaśnić, że gminy nie mogą zarabiać na odpadach. Samorządy, zgodnie z ustawą nie mogą też dokładać do „śmieciowego systemu” i wydatki powinny się pokrywać z dochodami, na które składają się właśnie pieniądze z comiesięcznej opłaty ponoszonej przez mieszkańców. Ważne więc w tej kwestii jest rzetelne składanie deklaracji przez wszystkich użytkowników systemu. Niestety, stosowne komórki urzędu stale odkrywają liczne nieprawidłowości w deklaracjach oraz osoby lub całe nieruchomości unikające „wpisania” się do systemu

RED

Facebook Comments Box
Facebook