Jubileusz 220-lecia Dębnik

W piątek, 16 lipca odbyła się uroczystość jubileuszu 220-lecia Dębnik. Gospodarzami tych wyjątkowych obchodów byli Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Dorota Pawnuk oraz sołtys Edward Tracz z radą sołecką.

W tym wydarzeniu władze lokalne reprezentowali także Sekretarz Gminy Strzelin Kazimierz Nahajło, przewodniczący Rady Miejskiej Strzelina Ireneusz Szałajko oraz Starosta Powiatu Strzelińskiego Anna Horodyska. W obchodach wziął udział także burmistrz Frankenbergu, miasta partnerskiego Strzelina, Thomas Firmenich.

Uroczystości odbyły się w świetlicy w Dębnikach. Po odśpiewaniu hymnu RP i przywitaniu gości, w części oficjalnej, zebrani wysłuchali wystąpienia ks. Piotra Rozpędowskiego, który przedstawił kontekst historyczny Dębnik w odniesieniu do założycieli wsi – Braci Czeskich. Następnie ciemniejszą część historii dot. przesiedleń opisał Ryszard Kobylański, który wygłosił wykład pt. „Kresowiacy w Dębnikach i na Ziemi Strzelińskiej”. Dopełnieniem drugiego przemówienia była wystawa zdjęć. Kolejnym ważnym punktem uroczystości było poświęcenie i odsłonięcie tablicy upamiętniającej ten niezwykły jubileusz wsi. W odsłonięciu wzięli udział burmistrz Dorota Pawnuk, starosta Anna Horodyska, obecny sołtys Edward Tracz, była sołtys Anna Michalska, oraz burmistrz Frankenbergu, Thomas Firmenich. Po odsłonięciu tablicy głos zabrała szefowa gminy, która omówiła najnowsze sukcesy w rozwoju wsi oraz opowiedziała o najbliższych planach inwestycyjnych. Następnie podziękowania dla sołtysa oraz rady sołeckiej, a także byłej sołtys Anny Michalskiej oraz wszystkich mieszkańców, złożył Przewodniczący Rady Miejskiej Strzelina Ireneusz Szałajko. Po części oficjalnej głos zabrali goście, którzy składali gratulacje mieszkańcom z okazji rocznicy założenia Dębnik.

Oprócz części oficjalnej osoby przybyłe na uroczystość miały okazję obejrzeć film o weselu ludności zabużańskiej, posłuchać piosenek kresowych, czy skosztować kuchni tamtych stron.

Warto dodać, że Dębniki to nie tylko atrakcyjnie położona wioska w sąsiedztwie lasów u podnóża wzgórz. To przede wszystkim gościnni i życzliwi mieszkańcy, którzy od lat tworzą historię tego miejsca, a także dbają i zabiegają o rozwój swojej małej ojczyzny, której symbolem jest prawie dwustuletni dąb.

Bartosz Ślusarz

W wydarzeniu wzięło udział wielu gości
Facebook Comments Box
Facebook