W szpitalu ruszyła szkoła rodzenia

Pierwsze pary rozpoczęły już zajęcia w szkole rodzenia uruchomionej w strzelińskim szpitalu, którego właścicielem jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Zajęcia są darmowe i przeprowadzane w bardzo kameralnych grupach. Przyszli rodzice będą mogli skorzystać z siedmiu spotkań, na których szczegółowo zostaną omówione kwestie związane zarówno z ciążą, połogiem, jak i noworodkiem.

W połowie kwietnia w strzelińskim oddziale Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu rozpoczęła działalność szkoła rodzenia. Przypomnijmy, że spory udział w jej uruchomieniu miały strzelińskie przedsiębiorstwa – Xylem Lowara Vogel Polska, Antolin Silesia, a także burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk razem z częścią radnych Rady Miejskiej Strzelina, którzy ufundowali sprzęt. Szkoła rodzenia ma na wyposażeniu m.in. wanienki, przewijaki, kocyki, pufy sako, piłki gimnastyczne, rogale do karmienia, telewizor, biurko z fotelem, a także stoliki, naczynia, laptop oraz dwa laktatory. Zajęcia w szkole rodzenia prowadzi położna Marta Bryś, która na co dzień pracuje w oddziale ginekologiczno-położniczym strzelińskiego szpitala. Dla komfortu uczestników grupy będą kameralne, składające się maksymalnie z trzech par. Na razie zajęcia rozpoczęła pierwsza grupa, w której znalazły się kobiety ciężarne z planowanym terminem porodu w czerwcu. Szkoła rodzenia przewidziana jest bowiem dla pań będących między 26 a 28 tygodniem ciąży. Pary nie ponoszą żadnych kosztów. O przyjęciu decyduje kolejność zapisów. – Obecnie nie przyjmujemy zapisów z wyprzedzeniem. Prosimy o śledzenie facebookowego profilu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – Oddział w Strzelinie, gdzie na bieżąco będziemy umieszczali  informacje o rozpoczęciu zapisów kolejnych grup – informuje Marta Bryś.

Zajęcia w szkole rodzenia składają się z siedmiu spotkań trwających po półtorej godziny, przeprowadzanych raz w tygodniu. Na każdych omawiany będzie poszczególny temat. – Pierwszy blok tematyczny obejmuje zagadnienia ciąży. Na zajęciach kobiety dowiedzą się szczegółów dotyczących m.in. wyprawki, przygotowania walizki do szpitala, obowiązkowych badaniach w czasie ciąży. Omówimy również dokładnie procedurę przyjęcia na oddział ginekologiczno-położniczy, aby dla ciężarnych nie była to zupełnie nowa sytuacja. W miarę możliwości pary będą miały okazję zwiedzić również oddział i salę porodową – wyjaśnia położna. Drugie oraz trzecie zajęcia będą poświęcone porodowi. – Rozpoczniemy od teorii i poruszymy kwestię m.in. terminu oraz okresów porodu, a także kiedy udać się do szpitala. Kolejne zajęcia będą natomiast praktyczne. Pokażę np. pozycje porodowe, które pomagają dzieciom prawidłowo ułożyć się w kanale rodnym, co jest istotne nie tylko dla kobiet rodzących naturalnie. Nauczymy się prawidłowo oddychać i jak poprzez ruch wspierać swój poród – precyzuje prowadząca. Czwarte spotkanie dotyczyć będzie kwestii połogu. – Przeanalizujemy najważniejsze stany zachodzące w ciele i psychice matki po przyjściu na świat dziecka. Podczas zajęć wyjaśnię również, o jakich urzędowych formalnościach należy pamiętać po narodzinach, w tym wyborze położnej środowiskowej i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla maluszka – informuje. Piąte i szóste zajęcia poświęcone zostaną wyłącznie noworodkowi. Najpierw teoria, a później pary będą mogły doświadczyć nieco praktyki. – Nauczymy się jak kąpać, przewijać i nosić dziecko – wymienia położna. Podczas ostatniego spotkania przyszli rodzice, a w szczególności mamy, dowiedzą się szczegółów odnośnie laktacji. – Bardzo szeroko będziemy omawiać kwestie nie tylko karmienia piersią, ale również alternatywnych rozwiązań. Wbrew pozorom na karmienie mieszanką modyfikowaną również należy się przygotować i poznać podstawowe zasady – podkreśla. Poza cyklem zajęć, przewidziano dodatkowe spotkanie z lekarzem neonatologiem (kierownikiem strzelińskiego oddziału Piotrem Jankowskim) oraz dwa spotkania z fizjoterapeutką, na których m.in.  poruszone zostaną kwestie ćwiczeń relaksacyjnych oraz mięśni dna miednicy i radzenia sobie z bólem, np. kręgosłupa i nóg w czasie ciąży.

Działalność szkoły rodzenia ma na celu ułatwienie rodzicom wejścia w nową życiową rolę. Więcej szczegółowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu 536 348 269. 

Jakub Olejnik

Pierwsza grupa rozpoczęła już zajęcia w powstałej szkole rodzenia w strzelińskim szpitalu
Zajęcia prowadzi położna Marta Bryś

Facebook Comments Box
Facebook