Jak kupić węgiel od gminy?

Mieszkańcy często pytają o zasady zakupu węgla w preferencyjnej cenie. W oparciu o informacje ze strzelińskiego magistratu publikujemy bardzo istotne informacje, które powinny rozwiać wiele niejasności.

W momencie zamykania bieżącego numeru naszej gazety strzeliński magistrat wypełnił już wszelkie niezbędne formalności i czekał na informację od Polskiej Grupy Górniczej. To właśnie od tej państwowej spółki zależy, kiedy do naszej gminy trafi opał, na który niecierpliwie czeka wielu mieszkańców. Przypomnijmy, że niedawno w strzelińskim magistracie podpisano umowy z właścicielami czterech lokalnych składów opału, do których trafi węgiel w preferencyjnej cenie. Gmina, ani żadna z jej jednostek organizacyjnych lub spółek, nie miały możliwości logistycznych do realizacji całego procesu dostarczania i sprzedaży opału, dlatego samorząd nawiązał współpracę z wszystkimi lokalnymi składami węgla. Warto podkreślić, że do gminy Strzelin trafi polski węgiel, który dostarczy Polska Grupa Górnicza (PGG). To niewątpliwie dobra informacja dla mieszkańców, bo nie jest żadną tajemnicą, że wiele osób obawiało się owianego złą sławą węgla importowanego do naszego kraju z innych rejonów świata.

W poniedziałek, 21 listopada ze strzelińskiego magistratu przesłano do PGG podpisaną umowę i zapotrzebowanie na opał. Teraz gmina czeka już tylko na informację z PGG o dostarczeniu pierwszych transportów węgla do Brzegu (w woj. opolskim), skąd opał będzie transportowany przez naszych przedsiębiorców na lokalne składy. Prowadzący nasze składy są oczywiście w pełni przygotowani do przywiezienia węgla i jego dystrybucji. Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski, zapłacą za tonę węgla 1960 zł. Do tego kupujący będzie musiał doliczyć koszt transportu ze składu do swojego miejsca zamieszkania. Mieszkańcy będą indywidualnie informowani (telefonicznie) o możliwości zakupu węgla, według kolejności złożonych wniosków. Podczas tej rozmowy zostaną szczegółowo poinstruowani przez urzędnika o tym, jak prawidłowo i sprawnie dokonać zakupu. Odbiór opału ze składu będzie możliwy dopiero po opłaceniu pełnej należności w Urzędzie Miasta i Gminy w Strzelinie. Płatności będzie można dokonać gotówką, kartą lub przelewem (14 9588 0004 0000 7823 2000 0650 GBS Bank w Strzelinie). Po zapłacie kupujący otrzyma wystawioną przez urząd fakturę, z którą uda się do wskazanego skład u po odbiór węgla. Z uwagi na długą kolejkę oczekujących na węgiel magistratowi bardzo zależy na sprawnej i szybkiej sprzedaży. Dlatego jeśli ktoś będzie niepotrzebnie zwlekał z zakupem po uzyskaniu informacji z urzędu, to zostanie przesunięty na koniec listy oczekujących. Dodajmy, że węgiel po preferencyjnej cenie mogą kupić jedynie osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego i złożyły wcześniej stosowny wniosek. Pojedyncze gospodarstwo domowe będzie

mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w 2022 r. i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Jeśli chodzi o rodzaje dostępnego opału to jest potwierdzony orzech i groszek. Niestety, na ten moment nie jest potwierdzona

dostępność ekogroszku, o który pyta wielu naszych mieszkańców. Jeśli sytuacja się zmieni i ekogroszek dotrze na nasze składy to oczywiście zostanie sprzedany tym mieszkańcom, którzy wnioskowali o taki rodzaj paliwa. Tak jak przy pozostałych rodzajach opału, będzie obowiązywała kolejność złożenia wniosku.

Więcej informacji dotyczących zakupu węgla w preferencyjnej cenie można uzyskać w godzinach pracy UMiG w Strzelinie pod numerem telefonu: 722 313 444.

RED


Facebook Comments Box
Facebook