Wykształciła już kilka pokoleń

Szkoła w Ludowie Polskim może poszczycić się bogatą historią. W tym roku placówce o rolniczych korzeniach stuknęło 75 lat. O przeszłości, zmieniającej się popularności kierunków, a także planach rozmawialiśmy z dyrektorem Anną Banaś.

Szkoła w Ludowie Polskim ma już 75 lat. Jak Pani odbiera ten jubileusz i co on oznacza? 

Szkoła jest dla mnie bardzo ważna. Poświęciłam jej większość zawodowego życia i jestem dumna, że pracuję w placówce, która ma 75-letnie tradycje. Dodatkowo, patrząc na radość spotykających się tutaj absolwentów, utwierdzam się w przekonaniu, że szkoła jest ważna nie tylko dla mnie, ale również dla lokalnej społeczności. Siedemdziesiąt pięć to tylko liczba, ale jak sobie wyobrazimy, ile pokoleń przeszło w tym czasie przez nasze mury, daje to ogromną satysfakcję dla wszystkich, którzy przez te lata byli zaangażowani w budowę tego, czym jest teraz nasza szkoła.

Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?

Tradycją szkoły są kierunki rolnicze (technik rolnik, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych). Ze względu na zmieniający się rynek pracy wyszliśmy z ofertami dla młodzieży i dorosłych, przebranżawiając się na wiele nowatorskich kierunków. Nie można natomiast stwierdzić, które z nich są najpopularniejsze, ponieważ zmienia się to na przestrzeni lat. Dawniej to był np. agrobiznes, później kierunki związane  z hotelarstwem i gastronomią, a teraz dużą popularnością cieszy się technik reklamy.

Wspomniała Pani o tradycji kierunków rolniczych. Wyróżnia państwa to, że kształcicie przyszłych rolników…

Tak, nasza szkoła od zarania dziejów była rolniczą i mam nadzieję, że na zawsze kierunki związane z rolnictwem pozostaną w naszej ofercie. Ostatnio bardzo popularne stało się kształcenie dorosłych w kierunku rolniczym (kwalifikacyjny kurs zawodowy: ROL.04 Prowadzenie produkcji rolniczej). W ostatnich latach mamy więcej chętnych niż miejsc w oddziałach dla dorosłych, ale młodzież też chętnie przychodzi do klas rolniczych.

Chętni do zapoznania się z ofertą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim mogą przyjść w dni otwarte. Proszę o nich opowiedzieć…

Możemy poszczyci się tym, że jako jedni z pierwszych w okolicy wymyśliliśmy Dzień Otwartych Drzwi, jako formę promocji szkoły. Z roku na rok staramy się urozmaicić ten dzień, aby był atrakcyjny dla młodzieży, ale również informujemy o kierunkach kształcenia, a przede wszystkim przekazujemy wiedzę absolwentom szkół podstawowych, która jest niezbędna w celu podjęcia optymalnej decyzji o kolejnym etapie edukacji. Organizujemy m.in. pokazy kulinarne, zadania i konkursy z wiedzy i umiejętności ogólnotechnicznych, gry edukacyjne, wystawy dotyczące kierunków kształcenia w naszej szkole, zabawy sportowe i wiele innych.

W ofercie szkoła proponuje również wiele ciekawych kursów…

Od 2017 roku realizujemy projekt „Szkolnictwo zawodowe w Powiecie Strzelińskim bliżej rynku pracy”. W jego ramach młodzież szkolna ma możliwość uczestniczenia oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji na takich kursach tak: baristy, barmański, prawo jazdy kat. B, fotografii cyfrowej, filmowania DSHL, spawania blach i rur metodą MAG. Organizujemy również kursy podstawowe i uzupełniające z zakresu „Stosowania środków ochrony roślin” dla rolników.

Uczniowie CKZiU w Ludowie Polskim mają także możliwość wyjazdów zagranicznych. Jak to wygląda?

To jest kolejna rzecz, którą bardzo chętnie się chwalimy. Od ponad 30. lat prowadzimy wymianę młodzieży w celu organizacji praktyk zawodowych. Zaczęło się to od wymiany z Niemcami tj. Szkołą Justus von Liebig Schule z Hanoweru na kierunkach rolniczych, następnie, w oparciu o program Leonardo da Vinci. Obecnie nasza młodzież wyjeżdża do krajów całego świata (Włochy, Hiszpania, Grecja) w ramach programu Erasmus+.  Zagraniczne praktyki cieszą się wielką popularnością. Dla nas najważniejszy jest aspekt dydaktyczny, ponieważ młodzież rozwija wiedzę i umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy, ale trzeba również zaznaczyć aspekt kulturowy, czyli poznawanie języka, kultury, tradycji i zwyczajów poszczególnych krajów.

Ważne są też dla was akcje społeczne. W jakie przedsięwzięcia angażujecie się?

Szkoła od zawsze stara się budować w młodzieży poczucie obowiązku społecznego. Uczestniczymy w akcjach charytatywno-społecznych oraz w organizowaniu różnych akcji. Przykładami są: Pola Nadziei, DKMS, Rakoobrona, czy Mogiłę pradziada ocel od zapomnienia.

A takim naszym indywidualnych projektem jest stworzenie we własnym zakresie wózka biegowego dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wielokrotny udział naszych nauczycieli i uczniów we współpracy z Fundacją Biegaj dla Zdrowia w: realizacji projektu #TyTeżMożesz (wykonanie 15. wózków oraz wspólne spacery z osobami z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunami w Karpaczu, Białym Kościele, Spalonej, Miliczu); II Biegu Para(mi) we Wrocławiu organizowanym przez FUNDACJĘ FIZJOTRITERAPIA FOLLOW YOUR DREAMS; Dolnośląskim Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością organizowanym przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu; biegu dla dzieci BUMKids (BUM – Bieg Uniwersytetu Medycznego). Nasza szkoła otrzymała nominację w kategorii „Instytucja” w XVII Edycji Konkursu LODOŁAMACZE 2022. To ogromne wyróżnienie dla nas. Nasza placówka posiada również certyfikat „Szkoła przyjazna dla sprawiedliwego handlu” (FAIR TRADE) oraz certyfikat „Eko Szkoły 2022”.

A jakie są plany rozwoju szkoły?

Jeżeli chodzi o współpracę, to podejmujemy ją z różnymi instytucjami, organizacjami oraz zakładami pracy. Są to zarówno gospodarstwa rolne, agencje reklamowe, hotele, zakłady gastronomiczne, jak i uczelnie wyższe, instytucje tj. Powiatowy Urząd Pracy, SOK, SSEP oraz stowarzyszenia np. Św. Celestyn i Aeroklub Jeleniogórski. W najbliższej przyszłości planujemy podpisać współpracę z Hotelem Monopol we Wrocławiu.

Ponadto od początku września bieżącego roku proponujemy dwa nowe kierunki kształcenia – technik spedytor (innowacja klasa mundurowa) oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Mam nadzieję, że młodzież szkół podstawowych skorzysta z nowej oferty kształcenia.

Jakie są jeszcze powody, dla których warto postawić na CKZiU w Ludowie Polskim?

Może to będzie trochę przewrotne, ale uważam, że nie ma drugiej takiej szkoły, która jednocześnie będąc przyjazna dla młodzieży, pozwala spędzać miło czas, a także rozwijać indywidualne zainteresowania, kształtować, w dobrym tego słowa znaczeniu, charakter.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuje. Na koniec chce podkreślić, że jestem dumna z pracy i zaangażowania moich nauczycieli, które odzwierciedla się w sympatii i wdzięczności absolwentów. Doskonale to było widoczne podczas uroczystości 75-lecia szkoły.

Rozmawiał

Bartosz Ślusarz

Dyrektorem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim jest Anna Banaś

Facebook Comments Box
Facebook