Jak młodzi widzą Polskę?

Każdego, kto chce się o tym przekonać zapraszamy do biblioteki. Do końca marca będzie tam można zobaczyć wystawę najlepszych prac z konkursu „A to Polska właśnie”. Młodzi artyści ujawnili swoje uczucia wobec Ojczyzny i – trzeba przyznać – zrobili to w pięknych formach plastycznych.

Konkurs został ujęty w gminnym projekcie patriotyczno-edukacyjnym „Droga do wolności”, przygotowanym w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaś naszej bibliotece powierzono jego organizację. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy wszystkie szkoły z obszaru gminy oraz strzelińskie przedszkola. Otrzymaliśmy bogaty plon konkursowy w postaci ponad 150 prac, których autorzy reprezentowali większość placówek oświatowych szczebla przedszkolnego, podstawowego oraz gimnazjalnego. Językiem obrazu opowiedzieli o tym, czym jest dla nich Polska, jak ją widzą, jakie wywołuje w nich emocje i skojarzenia. Czasem wyobraża ją potężny dąb lub równie potężny żubr, czasem dumny ptak orzeł, a czasem mityczny feniks, który przecież powstał z popiołów  i dlatego może być symbolem odrodzonej Polski. Niektóre prace są wyrazem zachwytu nad pięknem polskich Tatr a inne sławią urodę i barwność strojów ludowych. Zdarzają się obrazy zwycięskiej bitwy, to znów przywołane zostały zabytkowe budowle czy postaci wybitnych Polaków. Za każdym razem powstał wzruszający  przekaz plastyczny o wydźwięku patriotycznym. Bowiem mimo różnych motywów – nośników polskości w indywidualnym rozumieniu autorów prac, to każdy z nich stworzył pełną ciepła i serdeczności wizualną opowieść o swojej Ojczyźnie. Trzeba przyznać, że nasi młodzi artyści nie mieli łatwego zadania. Należało przemyśleć temat, znaleźć dla niego syntetyczną ideę lub uogólniającą metaforę, zaś na koniec postarać się o adekwatną formę obrazowania. Tu ważny był pomysł, wrażliwość estetyczna, no i sprawność warsztatowa. Temu zadaniu podołali przede wszystkim laureaci wyłonieni przez jury pod przewodnictwem artysty –  Bogusława Szychowiaka:

Uczniowie:

I MIEJSCE – Dawid Jurek  – ucz. Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie

II MIEJSCE  ex aequo  – Martyna Kuriata  –  ucz. Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie

II MIEJSCE  ex aequo – Klaudia Romańczukiewicz – ucz.  Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie

III MIEJSCE –  Amelia Oleksak – ucz. Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie

Przedszkolaki:

I MIEJSCE – Ula Krzyżanowska

II MIEJSCE – Milenka Nowakowska – „Kolorowa Kraina” w Strzelinie

III MIEJSCE – Mikołaj Cieśla – „Kolorowa Kraina” w Strzelinie

Grono laureatów uzupełniają uczestnicy z obu grup wiekowych, którzy otrzymali Wyróżnienia: Marcelina Buk (SP 4), Ola Kiesz (SP 5), Kasia Sikora (Gimnazjum przy LO), Adrian Kozaryn (SP 3), Oliwia Sobczyk i Karol Kowalczyk („Kolorowa Kraina”) oraz Julka Wiatrowska z „Eko-Przedszkolaka” w Strzelinie.

Wśród pozostałych prac nie brak interesujących interpretacji tematu i jego estetycznych ujęć, dlatego wszystkim uczestnikom należą się wyrazy uznania i  słowa podziękowania. Obejmujemy nimi również pedagogów i rodziców, których istotne wsparcie wpłynęło na poziom prac, których wybór można oglądać na wystawie w bibliotece. Zapraszamy!

 

 

Biblioteka Miejska w Strzelinie

 

Facebook Comments Box
Facebook