Ruszają szczepienia przeciwko COVID-19

15 stycznia ruszyła rejestracja powszechnego szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej grupie osób, które z tego skorzystać znaleźli się m.in. seniorzy (osoby powyżej 80. roku życia jako pierwsi, a także osoby przewlekle chore, nauczyciele i służby mundurowe). W Strzelinie szczepienia wykonuje m.in. Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego. W jaki sposób się zapisać i w jakiej kolejności będą odbywały się szczepienia?

Rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwsza partia szczepionek dotarła do naszego kraju pod koniec grudnia. Rząd opracował Narodowy Program Szczepień, który dzieli ten proces na etapy. W pierwszej kolejności szczepieniami objęte są osoby z grupy największego ryzyka – tzw. grupa „zero”. Są to m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również stacjach sanitarno-epidemiologicznych, farmaceuci czy studenci medycyny. Pozostałe osoby zostały podzielone na kilka grup. Najpierw szczepienia będą obejmowały seniorów (w kolejności od najstarszych 80 lat i więcej) oraz osoby przewlekle chore, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, później nauczyciele i służby mundurowe. Stopniowo szczepionka będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Należy podkreślić, że szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 jest dobrowolne i darmowe.

Najpierw seniorzy…

Program rejestracji powszechnego szczepienia rozpoczął się 15 stycznia. W sumie uruchomiono kilka tysięcy punktów szczepień w całym kraju. W Strzelinie zajmuje się tym Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego, Strzelińskie Centrum Medyczne oraz Przychodnia Zdrowia „Elion”. PZLA będzie prowadził dwa punkty szczepień. – Jeden będzie funkcjonował w naszej „zabiegówce” w budynku przychodni. Drugi, dodatkowy, zostanie uruchomiony w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzelinie (wejście od strony hali sportowej). Zdecydowaliśmy się na działalność dwóch punktów, aby szybciej i sprawniej zaszczepić jak największą część populacji – tłumaczy dyrektor PZLA Norbert Raba. Rejestracja na szczepienia możliwa jest od 15 stycznia. Najpierw, zgodnie z wytycznymi, zarejestrować mogą się osoby z pierwszej grupy czyli m.in. seniorzy (osoby powyżej 80. roku życia w pierwszej kolejności). Od 22 stycznia uruchomiona została możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70 roku życia. Szczepienia dla obu tych grup rozpoczną się 25 stycznia. Zarejestrować można się na kilka sposobów.  Poprzez infolinię (nr 989 lub 22 62 62 989), w swojej przychodni POZ lub poprzez posiadanie Internetowego Konta Pacjenta dostępnego na stronie www.pacjent.gov.pl. – Zdajemy sobie sprawę, że seniorom internetowa rejestracja może sprawiać duży kłopot, dlatego rejestracja możliwa jest także telefonicznie w naszej placówce (71 793 85 60). Oddelegowaliśmy jedną z naszych pracownic, która zajmuje się wyłącznie telefoniczną rejestracją osób na szczepienia przeciwko COVID-19 – przyznaje Raba. Należy podkreślić, że proces umawiania się na szczepienie jest oparty o centralny system e-rejestracji, a kolejka generowana jest automatycznie. Po zarejestrowaniu pacjent otrzyma informację o terminie wizyty.

Warto dodać, że gmina Strzelin uruchomiła specjalny telefoniczny numer kontaktowy dla tych mieszkańców, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktów szczepień zlokalizowanych na terenie Strzelina. Więcej o tym można przeczytać w artykule pt. „Transport do punktów szczepień”.

Dwie dawki szczepionki

Przed szczepieniem każdy przejdzie wstępną kwalifikację medyczną, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad i oceni ogólny stan zdrowia (m.in. temperatura ciała, akcja serca, oddychanie, świadomość). Na tej podstawie lekarz decyduje czy pacjentowi można podać szczepionkę. Pacjent wypełnia również kwestionariusz, w którym zawarte są pytania o stan zdrowia, a także oświadczenie o dobrowolnym wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19. Samo szczepienie trwa krótko i podawane jest domięśniowo – w ramię. Po przyjęciu preparatu pacjent musi zostać pod obserwacją przez co najmniej 15 minut. Zaszczepieni przeciwko COVID-19 pełną odporność zyskują po przyjęciu dwóch dawek. W przypadku preparatu firmy Pfizer-BioNTech druga dawka podawana jest po 21 dniach, zaś szczepionka firmy Moderny po 28. Termin drugiej wizyty ustalany jest od razu, pacjenci nie muszą ponownie się rejestrować. Po przyjęciu dwóch dawek każdy otrzyma certyfikat szczepienia przeciwko COVID-19.

W początkowej fazie PZLA będzie szczepić ok. 60 osób tygodniowo. Wynika to z ilości otrzymywanych szczepionek. Jak informuje dyrektor, jednostka jest gotowa szczepić nawet 60 osób dziennie. Wszystko uzależnione jest jednak od tego, ile dawek szczepionki będzie dostarczanych do punktu. Szczepienia realizowane przez Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Strzelinie będą odbywały się od poniedziałku do piątku. Punkty będą działały w godzinach od godziny 7 do 15, natomiast szczepienia będą prowadzone w godzinach od 8 do 14. Dyrektor, za naszym pośrednictwem, zachęca do szczepień. – Namawiam do tego wszystkich. To nie tylko bezpieczeństwo osoby zaszczepionej, ale także innych ludzi – podkreśla.

Jakub Olejnik

Facebook Comments Box
Facebook