Ile opadów było w 2020 r. ?

Pogodowe dane uzyskane ze strzelińskiego punktu opadowego są bardzo interesujące. Ubiegły rok był dość wyjątkowy. Okazuje się, że opadów było więcej niż w 1997 r., w którym wystąpiła słynna powódź tysiąclecia.

Rok 2020 był bardzo nietypowy. Do tej niezbyt normalnej epidemiologicznej sytuacji dostosowała się także pogoda. Nie tylko było o wiele więcej opadów, ale także zima miała swoje anomalie.

W 2020 roku spadło w sumie aż 878,7 mm opadu (deszcz, śnieg, grad i inne opady). To bardzo dużo, ponieważ średnia wieloletnia wynosi 591 mm. Nawet w 1997 roku, w którym wystąpiła słynna powódź tysiąclecia, ta suma była mniejsza.

Dni z opadem zanotowano 154. Najwięcej było ich w lutym – 23. Co ciekawe, zwykle jest to bardzo suchy miesiąc, a dni z opadem bywa kilka.

W ciągu miesiąca najwięcej wody spadło w czerwcu – 224,3 mm. To jest bardzo dużo, prawie połowa średniego rocznego opadu. Natomiast największy opad dobowy wystąpił 3 sierpnia. W tym dniu spadło 55,4 mm. Wyjątkowo suchy okazał się za to kwiecień, spadło tylko 8,4 mm, a dni z opadem były tylko 3.

Liczba dni z burzą była przeciętna i wyniosła 14. Zdarzyły się też 3 dni z opadem w postaci lodu (grad, krupa lodowa).

Zima (zarówna ta na początku, jak i w końcu roku) była wyjątkowa. Wprawdzie 27 dni z opadem śniegu to taka dość typowa liczba, ale za to nie zanotowano ani jednego dnia z pokrywą śniegu. Zgodnie z wytycznymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jako dni z pokrywą liczą się te, gdy cały teren w pobliżu punktu pomiarowego jest pokryty śniegiem lub gdy pokrywa wprawdzie zanika i są przerwy, ale wciąż więcej niż 50% powierzchni jest pod śniegiem. Takiej sytuacji w ciągu ostatnich 30 lat na posterunku opadowym, na którym są prowadzone pomiary nie zanotowano.

Pewnie zastanawiacie się, skąd takie dokładne dane. Cały teren Polski jest pokryty siecią pomiarowo-obserwacyjną. Składa się na nią ponad 2000 punktów pomiarowych. Są to stacje meteorologiczne i hydrologiczne. Część z nich jest automatyczna, część obsługują ludzie. Jedna ze stacji opadowych mieści się w Strzelinie i z niej właśnie są dane. W pobliżu Strzelina, w Dobrogoszczy, znajduje się też automatyczna stacja meteorologiczna. Dane z niej można śledzić na bieżąco w Internecie na stronie www.hydro.imgw.pl

Pomiar danych na stacji opadowej jest dokonywany codziennie o 7 rano (czasu zimowego) lub o 8 czasu letniego. Uzyskane dane są następnie raportowane do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Hanna Buczkowska

Facebook Comments Box
Facebook