Znajdują alternatywę dla komputera i smartfona

Ponad 150 młodych studentów należy do Strzelińskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Ta organizacja pomaga w znalezieniu pasji i poznawaniu świata. Słuchacze uczestniczą w rozmaitych warsztatach, m.in. muzycznych, ruchowych, chemicznych, kulinarnych, językowych, ale również zwiedzają Europę i biorą udział w imprezach integracyjnych. W wywiadzie dla „Nowin Strzelińskich” działalność SUD przybliżyła prezes Daria Pastucha.

Właśnie mija 5 lat od rozpoczęcia działalności Strzelińskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Być może nie wszyscy czytelnicy znają uczelnie, dlatego przypomnijmy czym zajmuje się ta organizacja…

Strzeliński Uniwersytet Dziecięcy zajmuję się pomocą młodym osobom w znalezieniu pasji, poznawaniu świata. Organizujemy czas w sposób aktywny i kreatywny. Pokazujemy szereg zajęć i aktywności, aby młode osoby mogły znaleźć swoją pasję i zainteresowanie. Warsztaty są stacjonarne i wyjazdowe. Podczas zajęć uczymy się np. podstaw chemii, fizyki, ciekawych ćwiczeń fizycznych. Organizujemy wyjazdy i warsztaty dla studentów, na które często rodzicom nie wystarcza czasu. Każdego roku organizujemy wakacyjne świetlice, półkolonie, jednodniowe wyjazdy oraz warsztaty edukacyjne. W poprzednich latach udało nam się odwiedzić Berlin, Pragę, a nawet chorwacki Trogir. Na terenie Polski byliśmy już w Zakopanem, Krakowie, Poznaniu, Warszawie no i oczywiście we Wrocławiu.

Stawiacie na rozwój poprzez zabawę?

Zdecydowanie. Zwiedzamy parki rozrywki np. Energylandia, Suntago, Funzeum, Go Jump, ale również zamki, twierdze i muzea. Uczestniczymy w interaktywnych warsztatach w historycznych miejscach. Oprócz merytorycznej wiedzy uczymy się pracy w grupie. Nasi studenci są z różnych szkół, przedszkoli. Podczas spotkań grupy mocno się integrują. Tworzą się przyjaźnie i wspaniałe wspomnienia, które są dalszą motywacją do działania.

Jakiego typu zajęcia i warsztaty oferuje małym studentom SUD?

Wszelakiego rodzaju, np. warsztaty muzyczne, ruchowe, chemiczne, fizyczne, językowe, florystyczne czy kulinarne. Podczas zajęć dzieci mają okazję poznać dziedziny nauki oraz osoby, które pracują w różnych sektorach naukowych. Zajęcia są organizowane w soboty od godziny 9:00 do 12:00. Każdego miesiąca mamy dwa zjazdy akademickie. Dodatkowo organizujemy warsztaty w tygodniu. Nasza oferta jest dostępna w mediach społecznościowych. Organizujemy również imprezy tematyczne takie jak: Święto Dyni, Andrzejki, Dzień Lemoniady czy Mikołajki.

Na przestrzeni kilku lat SUD zrealizowało kilka bardzo ciekawych projektów. Proszę wymienić kilka z nich…

Braliśmy udział w organizacji koncertu Małej Armii Janosika, który odbył się grudniu ubiegłego roku na strzelińskim Rynku. Uczestniczyliśmy w koncercie integracyjnym z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, a także w Mistrzostwach Europy w skokach narciarskich. Odbyliśmy setki warsztatów w bardzo ciekawych miejscach, m.in. manufakturze cukierków, bacówce, zakładach czeladniczych czy zabytkowych zamkach. Odwiedziliśmy wiele razy wrocławskie instytucje: Teatr Lalek, Operę oraz Capitol. Nasi studenci mieli zorganizowaną lekcję edukacyjną w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwiedziliśmy także Stadion Narodowy. Odwiedziliśmy kopalnie w Wałbrzychu, Złotym Stoku, Nowej Rudzie. W zeszłym roku zorganizowaliśmy Mikołajki dla prawie 120 osób. Podczas zabawy dzieci odwiedził Mikołaj, Olaf z „Krainy Lodu” oraz kilka innych świątecznych postaci. W tym roku organizujemy kolejną odsłonę Mikołajek, na które serdecznie zapraszamy studentów i naszych sympatyków.

Ile obecnie małych studentów należy do uniwersytetu i czy mogą dołączać kolejne osoby?

W obecnym roku akademickim mamy 156 studentów. Z roku na rok liczba rośnie. Rekrutację na semestr zimowy rozpoczynamy w czerwcu i kończymy w sierpniu.

A jakie koszty ponoszą rodzice?

Koszt całego semestru, który obejmuje osiem zjazdów, to 400 zł. Podczas każdego semestru mamy wyjazd do teatru oraz wyjazd integracyjny.

Jakie macie plany w bieżącym roku akademickim?

W tym roku zorganizowaliśmy serie koncertów dla młodych studentów. Zwiedzimy Wrocławską Operę, a młodzi studenci będą mieli okazję poszaleć na trampolinach. Po raz kolejny zaplanowaliśmy wyjazd na Mistrzostwa Europy w skokach narciarskich. Dodatkowo chcemy w wakacje zorganizować zagraniczną kolonię. Myślimy o Grecji lub Hiszpanii. W grudniu tego roku organizujemy góralskie kolędowanie oraz wyjazd na koncert kolęd dla całych rodzin. O szczegółach można dowiedzieć się na naszej stronie w mediach społecznościowych lub w naszej siedzibie zlokalizowanej przy ulicy Kościuszki 2 w Strzelinie.

A jakie cele dalekosiężne stawia sobie SUD?

Chcielibyśmy, aby każde dziecko miało szansę wybrać, kim chce być w przyszłości. Oferujemy bardzo szeroką gamę warsztatów, które potrafią zaciekawić młodego słuchacza, ale mogą również być sygnałem, że dana dziedzina nie jest tą, która daje największą radość. Chcemy, aby każde dziecko znalazło alternatywę dla komputera, smartfona i tableta. Stawiamy na integrację i świetną zabawę.

Rozmawiał

Jakub Olejnik

Prezesem Strzelińskiego Uniwersytetu Dziecięcego jest Daria Pastucha
Facebook Comments Box
Facebook